Afiş Nedir, Nasıl Yapılır?

Afişler çağımızın önemli tanıtım ürünleridir, ideal bir reklam aracıdır. Markanızı çarpıcı görsellerle ve uygun metinlerle duyurmaya, kaliteli yapılan baskı ile öne çıkarmaya yardımcı olur. Bu pazarlama ürününü elde edebilmek için afiş tasarımı örnekleri içinden seçebilir veya kendi tasarladığınız afişin baskısını yaptırabilirsiniz.

Afişin öncelikli amacı insanların dikkatini çekmektir. Bunun da yolu, iyi ve çarpıcı bir tasarımdan geçer. Başarıyla tasarlanmış afiş ve posterler insanları verdiğiniz mesajı okumaya davet eder. Tabii ki mesele dikkati çekmekle bitmez. Bu nedenle afiş veya poster içeriği oluştururken okunaklı, anlaşılır ve ikna edici bir eğilim de yine afişinizin başarısında önemli rol oynar. Afiş tasarımınızı online ve ücretsiz programlarla yapmak isterseniz ‘Afiş Tasarımlarınız İçin Online ve Ücretsiz Programlar’ yazımıza göz atabilirsiniz.

Afiş Tasarım Aşamaları

1. Adım: Doğru Boyutu Seçin

Teorik olarak posterler kitlelerin dikkatini çekmek için kullanılan büyük baskı ürünleridir. Ancak büyüklük de yine bu noktada oldukça göreceli ve değişkendir. 32x47cm, 50x70cm, 70x100cm, 80x120cm 100x150cm afiş boyutları en çok tercih edilen ölçülerdir. Peki ama en küçük boy ve en büyük boy arasındaki seçimi neye göre yapacaksınız? Bu sorunun en geçerli cevabı; kullanım alanı ve kullanım amacıdır. Örneğin, büyük boy afişler açık alanlar ve büyük kapalı alanlarda kullanılarak mesajınızın görünürlüğünü arttırır. Bu nedenle afiş hazırlama ve afiş siparişi verme aşamalarında bu etkenleri derinlemesine düşünmelisiniz.

2. Adım: Elementlerin Konumlamasını Doğru Yapın

Afişteki ana amaç kitlenizin bir bakışta mesajı alabilmesini sağlamaktır. İlk olarak hizalamanızı seçin -sola, ortaya ya da sağa- ve başlıklarınızı, görsellerinizi ve metinlerinizi bu düzene göre yerleştirin. Bu düzen dahilinde kullandığınız tüm elementleri uygun bir şekilde hizalayın. Özellikle metin kullanımlarında simetri yakalamak isteyenlerin metinleri ortalamayı tercih ettiğini de belirtelim. Bu tasarım düzenini doğru şekilde yapabilirseniz, hem bir bütünlük yakalamış hem de göze hitap edep bir afiş tasarımı hazırlamış olursunuz.

3. Adım: Görsellerinizi Doğru Seçin

Afiş hazırlama konusundaki püf noktalardan bir diğeri de en uygun görseli seçmektir. Bir posterin başarısındaki en önemli kriterin kitlenin dikkatini çekmesi olduğunu söylemiştik. Bunu başarmanın yolu da doğru görselleri seçmekten geçiyor. Tabii burada görselden kastımız; fotoğraflar, grafikler, ikonlar ve diğer tüm görselleri kapsıyor. Poster tasarımı içerisinde kullanacağınız görselin doğru olması demek ise, maksimum dikkati çekerken, maksimum uyumu yakalayacak optimum görseli bulmaktır. Örnek vermek gerekirse, bir telefon operatörü öğretmenler için hazırladığı bir kampanya afişinde daha çok dikkat çekecek diye kasap fotoğrafı kullanırsa bu tasarımın başarılı olma olasılığı oldukça güçleştirir.

4. Adım: Renklerin Gücünü Kullanın

Poster başarısındaki önemli etkenlerden biri olarak bahsettiğimiz bir diğer nokta olan ‘kitlenizin mesajı ilk bakışta alabiliyor olması’ görsellerin yanında renklerin doğru kullanımı ile de oldukça bağlantılıdır. Renklerin insanların algılama, öğrenme, karar verme ve satın alma süreçlerinde doğrudan etkiye sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Bu nedenle renkleri kullanırken bu konuda biraz daha araştırma yapmanızı öneriyoruz.


5. Adım: Tasarımın Anahtarı Metinler

Başlıklarınızı ve alt başlıklarınızı basit ve anlaşılır tutmalısınız. Afiş tasarımlarında başlıklar kitlenizin ilk göreceği ve mesaj hakkında ilk fikri edinecekleri kısımdır. Bu nedenle başlıklarda büyük yazı fontları kullanılmalı mesaj ilk bakışta kitleye aktarılmalı. Tasarımınızda genellikle aynı yazı tipini kullanmaya özen gösterin. Eğer farklı yazı tiplerini kullanacaksınız da bu durumda aradaki farkın belirgin olması gerekir. Bunun nedeni tasarımsal olarak bir yanlışlık değil tercih olduğunun kitleye fark ettirilmesidir. Konu ikiden fazla yazı biçimi kullanmaya geldiğinde ise bunu asla yapmayın. Metnin bazı bölümlerine dikkat çekmek isterseniz o kısımları kalın yapabilirsiniz.

Müşteri temsilcimiz sizi 25 saniye içinde arayacak.

Ara
 

25 Saniye

Aranıyor...

 

Arama Başarılı