Kartvizit Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kartvizit,bir firmanın imzası niteliğini taşır, bir iletişim aracıdır. Bu nedenle kartvizitlerde iletişim bilgileri olmazsa olmaz ögelerdir. Kartvizitler baskıya gönderilmeden önce; üzerinde şirketin veya kişinin ismi, fiziksel adresi, telefonu, logosu, elektronik posta adresi vb. bilgilerin yer aldığı titizlikle oluşturulmuş bir tasarıma ihtiyaç duyulur. Kartvizit tasarımı iyi bir marka imajı için kritik bir öneme sahiptir. Bu nedenle kartvizit tasarımınızı seçerken üzerinde özenle durmalısınız.

Hukuk, tıp, sağlık ve güzellik, estetik uygulamaları, çiçek, çerçeve, kreşler, iş dünyası, iletişim çalışmaları, diş hekimliği, restoranlar, eğlence mekanları, muhasebe ve finans sektörü, emlak, eğitim, giyim, gıda, hayvanlar, müzik, spor, nakliye, sosyal medya gibi çalışma alanlarında kartvizitler hazırlanmaktadır. Bu anlamda, yüzlerce farklı kartvizit tasarımı yapılabilir.

Kartvizit modellerine göre farklı kağıt türleri, yazı stilleri, arka plan renkleri ve baskı metotları seçilir. Kullanılan renklerde kontrast özelliğini yakalamak, kartvizitin görsel olarak ilgi çekiciliğini arttırır. Dokuyu kısmi lak gibi baskı teknikleri ile özel kılarak akılda kalıcı modeller geliştirilebilir. Çoğunlukla kartvizit baskıları bristol kartona yapılmaktadır.

Ürünlere koruyucu özellik sağlamak için selefon adı verilen kaplama kullanılır. Selefonlu üründe, baskı daha kalıcı olur, ürün daha az yıpranır ve yırtılması zorlaşır. Selefon ince kağıtlara (135 gr’dan ince olanlara) uygulanamaz. Mat ve parlak olmak üzere iki çeşidi bulunur.

Ofsette basılan materyallerin gerek süsleme, gerekse sürtünmeye karşı koruma veya baskının daha uzun süre dayanıklılığını sağlama amaçlı olarak lak baskı gibi yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır.

İnternette “kartvizit” veya “business card” diye arama yapıldığında birçok farklı boyut ve şekilde kartvizit ile karşılaşırız.


Kartvizit Ölçüleri Ve Kartvizit Örnekleri

Standart Kartvizit8.4 x 5.2cm
İnce(Mikro) Kartvizit2.5 x 8.5cm veya 3.5 x 8.5cm
Kare Kartvizit5.2 x 5.2cm
Katlamalı Kartvizit8.4 x 10.4cm

Standart Kartvizit

Standart kartvizit ölçüleri 8.4×5.2 cm’dir. Ancak eğer tasarım ve marka imajı açısından farklı ölçülerin size daha çok fayda sağlayacağını düşünüyorsanız, farklı ebatları da denemekten kaçınmamalısınız. Ayrıca birçok firmanın standart kartvizit kullandığını düşünürsek, farklı boyutlar sizin kartvizitinizi daha da öne çıkaracaktır. Yukarıdaki kartvizit ölçülerinin dışında tasarımınıza uygun ölçüler yaratmakta da özgürsünüz.

İnce (Makro) Kartvizit

İnce kartvizit (2.5 x 8.5cm veya 3.5 x 8.5cm), diğer adıyla mikto kartvizit alışılagelmiş standart kartvizit örneklerine kıyasla çok daha az kullanırlar. İnsanlar ince kartvizitleri daha az tercih ettiği için tasarımlarında da büyük kafa karışıklıkları orataya çıkabiliyor.

Kare Kartvizit Örnekleri

Kare kartvizitler (5.2 x 5.2cm) boyut olarak göze ilginç geldiği için pek çok kişi tarafında çok sevilir. İnsanlar genellikle alışkanlık olarak standart kartvizite yönelir, bu sebeple de kare kartvizit gibi eşsiz türler daha çok sevilir ve farklı olmayı başarır. Daha az tercih edilen kartvizit türlerinde ne kadar çok kartvizit örneği görürseniz, bu yapacağınız tasarımın başarılı olmasına o kadar katkı sağlar.


Katlamalı Kartvizit Örnekleri

Katlamalı kartvizit (8.4 x 10.4cm ) bu kartvizit türleri içerisinde en az tercih edilen ancak tasarım açısından içerisine en çok opsiyonu sığdırabileceğiniz türdür. Bu geniş kullanım alanıyla katlamalı kartvizitler size tasarımınızı en iyi şekilde ortaya koyma şansı veriyor. Aşağıdaki iki katlamalı kartvizit örneği ise size bu tasarım alanını nasıl değerlendirebileceğiniz konusunda iyi fikirler verecektir.

Mesai saatleri dışındayız. Sizi arayabilmemiz için lütfen bilgilerinizi doldurun.

   
 
 
Ara
 

25 Saniye

Aranıyor...

 

Arama Başarılı