Logo Nedir?

-“TASARIMI EN GÜÇLÜ ŞEYLER EN BASİT ŞEYLERDİR”.

“Logo en sade haliyle bir işletmeyi diğer işletmelerden ayıran markayı, harf, simge (görsel veya çizim) veya her ikisinin birden kullanıldığı özgün çizimlere denir.”

Amblem :  Logo içerisinde kullanılan görsellere amblem denir. Kimi zaman sadece amblem, bir logo olarak kullanılabilir.

Logotype: Firma veya marka isminin yazı formundan yola çıkarak hazırlanmış, fontların değişik formlara dönüştürülmesi ile oluşmuş logodur.

Logo Tasarım Aşamaları

 • BRİEF
 • ARAŞTIRMA
 • GÖRSEL ARAŞTIRMA
 • TASLAK VE KONSEPT OLUŞTURMA
 • KONUMLANDIRMA
 • SUNUM
 • BRİEF

  Tasarımcıların neredeyse çoğu müşteriden gelen ilk bilgi toplamanın işin en önemli aşaması olduğu konusunda hemfikirdir. İster yüz yüze yapılan görüşme olsun ister doldurulan bir sürü soru-cevap formu. İlk aşamada yapmamız gereken şey bir tasarım brief oluşturmaktır.

  ARAŞTIRMA

  Brief kalıbını çıkardıktan sonra en önemli aşama müşterilerimizin faaliyet alanı hakkında bilgi edinmektir. Başarılı logo için olmazsa olmaz aşama diyebiliriz. Araştırma aşaması sektör hakkında genel kaynakları okumayı, rakipler hakkındaki yazıları incelemeyi içermektedir. Eğer bütçeniz varsa bunun haricinde araştırmalara da girebilirsiniz.

  GÖRSEL ARAŞTIRMA

  Bu araştırma müşterinin işi ile ilgili değil güncel logo tasarımı üzerindedir. Burada duruş düşünüş tarzı ararız. Genellikle çok da alışık olmadığımız bir tarza ulaşmak için yaparız bunu.

  TASLAK VE KONSEPT OLUŞTURMA

  Logo tasarım konsepti geliştirme aşaması yaratıcılığın oyuna girdiği yerdir. Burada tasarımcı logoyu müşteriden edinmiş olduğu brief ve araştırmalarını kullanarak yaratmalıdır. Bazı tasarımcılar taslak çizimi için bütçe kullanır. Bazılarının tercihi bir karalama defteridir. Bir diğer tasarımcı bilgisayarını kağıt gibi kullanır. Konsept evresinde bir kısım tasarımcı grafik tarzına bir kısım tasarımcı da derin bir anlam ifade etmeyi amaçlar. Bu tarz logolar ona bakanlar üzerinde büyük etki bırakır.

  KONUMLANDIRMA

  Bu aşama tasarımcıların nasıl çalışacaklarına karar verdikleri yerdir. Kendilerini ya müşterinin isteği doğrultusunda yönlendirirler ya da kendilerini konumlayıp nasıl çalışmak istediğine karar verirler.

  SUNUM

  Grafik tasarımcıların işlerini sunduğu nokta burasıdır. Burada şuna karar veririz ya logo tasarım konseptlerinden geniş bir yelpaze sunacaktır, ya da seçilen birkaç tasarım. Bu değişken bir noktadır.

  Cevapla

  Mesai saatleri dışındayız. Sizi arayabilmemiz için lütfen bilgilerinizi doldurun.

     
   
   
  Ara
   

  25 Saniye

  Aranıyor...

   

  Arama Başarılı